Meteorološki izazovi 10

Izvještaj sa skupa

20.5.2025.

 

Jubilarni deseti Meteorološki izazovi naziva Meteorologija i promet – zajedno za sigurniji put održani su 8. i 9. svibnja 2025. u hibridnom obliku, uživo na Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije, Svetošumunska cesta 23 u Zagrebu i online putem Zoom aplikacije.

Uigrana ekipa organizatora Hrvatskog meteorološkog društva i suorganizatora Državnog hidrometeorološkog zavoda, Geofizičkog odsjeka PMF-a te Hrvatske kontrole zračne plovidbe uspješno je realizirala i ovaj jubilarni znanstveno-stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem. Pokrovitelji skupa bili su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, Grad Zagreb i Fakultet prometnih znanosti, sponzor Fakultet šumarstva i drvne tehnologije, a skup je podržalo i Europsko meteorološko društvo te Turistička zajednica Grada Zagreba koja je dala promotivne materijale za sudionike.

Skup je otvorila predsjednica HMD-a Vesna Đuričić koja je ukratko prikazala i razvojni put skupa od Meteoroloških izazova današnjice 2010. do MI10 2025. godine, a prigodne govore uz nju održali su i pročelnica Geofizičkog odsjeka PMF-a Maja Telišman Prtenjak, načelnica Sektora za vremenske i pomorske analize i prognoze uime Glavnog ravnatelja DHMZ-a Dunja Plačko-Vršnak, izvršni direktor Sektora zrakoplovne meteorologije i zrakoplovnog informiranja HKZP-a Igor Kos, dekan Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Josip Margaletić, predstavnik Fakulteta prometnih znanosti Petar Andraši te viši savjetnik pročelnice Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje Grada Zagreba Filip Ćurko.

Poticaj za temu ovogodišnjih Meteoroloških izazova (MI10) bila je činjenica da klimatske promjene i ekstremne vremenske prilike predstavljaju veliki izazov u osiguranju uvjeta za sigurno odvijanje zračnog, kopnenog i pomorskog prometa pa je pravodobna i pouzdana informacija o očekivanim vremenskim prilikama od nekoliko sati do nekoliko dana unaprijed ključna za sve sudionike u prometu.

Ciljevi skupa bili su: diskutirati načine na koje meteorološka struka može poboljšati svoje produkte s ciljem osiguranja sigurnog odvijanja svih oblika prometa; razmijeniti znanja i najnovije rezultate znanstvenih istraživanja iz meteorologije, klimatologije, sinoptičke meteorologije, numeričkog modeliranja i ostalih srodnih područja; ojačati komunikaciju znanstvene zajednice s korisnicima meteoroloških podataka i produkata, općom javnošću i medijima te promicati i popularizirati meteorologiju.

U sedam sekcija Prometna meteorologija, Klimatske promjene i prilagodba u prometu, Prognoza vremena, Meteorološki ekstremi i njihov utjecaj, Klimatologija i klimatske promjene, Agrometeorologija i Očuvanje okoliša: kvaliteta zraka održano je 28 usmenih izlaganja i prikazano deset postera. Dodatnu kvalitetu skupu dali su pozvani predavači Amela Jeričević (Europska agencija za sigurnost zračnog prometa (EASA, Köln, Njemačka), Ricardo Trigo (Fakultet za znanost Sveučilišta u Lisabonu, Portugal) i Mathias Rotach (Odjel za atmosferske i kriosferske znanosti Sveučilišta u Innsbrucku, Austrija).

Program skupa možete naći ovdje.

Na kraju prvog dana održana je i panel rasprava Prometna meteorologija s panelistima Igorom Kosom, Kristianom Horvathom, Lidijom Fuštar, Dunjom Plačko-Vršnak i Mirkom Orlićem, koju je vrlo spretno i inspirativno vodio moderator Nikola Vikić-Topić.

Članovi znanstvenog odbora MI10 bili su: Karmen Babić, Nevio Babić, Danijel Belušić, Ksenija Cindrić Kalin, Goran Gašparac, Branko Grisogono, Ivana Herceg Bulić, Zoran Pasarić, Maja Telišman Prtenjak, Lidija Srnec, Višnja Vučetić i Marko Vučetić.

U organizacijskom odboru bili su: Vesna Đuričić, Andreina Belušić Vozila, Jadran Jurković, Vjeran Magjarević, Antun Marki, Mladen Rupčić, Petra Sviličić, Dora Šimunec i Nikola Vikić-Topić. Kao i nekoliko posljednih godina pomogli su i članovi Studentske sekcije: Ana Ćaleta, Ana Fazinić, Barbara Mitrović, Deon Knežević, Ema Trgovčić, Ena Videkić, Ilija Marina, Ivona Hanžek, Lucija Cokarić, Marija Lončarević, Matea Radočaj i Tijana Karlović.

Skupu je u dva dana prisustvovalo 116 sudionika uživo i 16 online iz Hrvatske i BiH.

Nakon dva dana ispunjenih predstavljanjem rezultata istraživanja u svim segmentima meteorologije koje pokrivaju sekcije skupa, razmjenom iskustava, diskusijom između meteorologa i korisnika meteoroloških informacija i druženjem, možemo zaključiti da smo ispunili očekivane rezultate skupa te odgovorili i na ove izazove.

Već sutra počinjemo s pripremom sljedećeg desetljeća Meteoroloških izazova!

 

Vesna Đuričić,

svibanj 2025.